Blog
W prostych słowach ...
Hajer
Hajer Wszystko co warto przeczytać
5 obserwujących 74 notki 69574 odsłony
Hajer, 15 grudnia 2016 r.

Rusza Galileo - europejski system nawigacji satelitarnej

738 1 1 A A A

Europa cały czas uzależniona jest od rozwiązań GPS z Ameryki oraz GLONASS z Rosji. To jednak ulegnie zmianie.

Już dzisiaj zostanie uruchomiony europejski system nawigacji satelitarnej Galileo, który ma zapewnić lepszą dokładność lokalizowania. Przy okazji nie będzie uzależniony od innych krajów.

W Europie do nawigacji używane są dwa rozwiązania

Pierwszym jest amerykański GPS (Global Positioning System), a drugim rosyjski GLONASS (Global Navigation Satellite System).

Niestety, w przypadku konfliktu zbrojnego Stany Zjednoczone mogłyby odciąć Europę od GPS, bo zarządza nim Departament Obrony. Już dzisiaj  Stary Kontynent uniezależni się o starszych rozwiązań i uruchomi własny system nawigacji statelitartnej.

 
 

Galileo, bo tak nazwano europejski system nawigacji od imienia słynnego astronoma z Włoch, wystartuje już dzisiaj

Składa się on z 30 satelitów, z czego 24 operacyjnych, a pozostałe 6 to zamienniki. Ma on być dokładniejszy niż GPS. Na otwartych częstotliwościach promień błędu nie przekracza 1 m, a w płatnych 10 cm.

Prace nad Galileo przeciągały się w czasie. Projekt miał kosztować 1,8 mld euro, ale pochłonął już ponad 10 mld euro. Usługa (początkowo z 18 satelitami) zostanie zainaugurowana już jutro. Jednak pełna wydajność operacyjna zostanie zapewniona dopiero w 2020 roku.

Kto będzie mógł skorzystać z Galileo?

Z informacji przekazanych przez firmę Qualcomm wynika, że właściciele smartfonów z procesorami Snapdragon 820, 652, 650, 625, 617oraz 435. Niestety, wymagają one odpowiedniej aktualizacji oprogramowania.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Merytorycznie, bez wulgaryzmów, bez ataków ad personam. NA TEJ STRONIE BLOKOWANI SĄ: - RASIŚCI - CHAMY I PROSTAKI (w relacjach z innymi internautami) - FANATYCY CZEGOKOLWIEK (DOWOLNA RELIGIA, PiS,KORWIN... JEŚLI ISTNIEJE COŚ TAKIEGO JAK FANATYK PO I OPOZYCJI TO TEŻ) - FASZYŚCI - HOMOFOBY - OSOBY NIEZRÓWNOWAŻONE I WYBITNIE IRYTUJĄCE. image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Taki PiS raj stworzyło w Polsce, że kraść muszą u sąsiada
  • Na Jasnej Górze podczas obrony ikony Czarnej Madonny wtedy nie było A wiecie, kto ufundował...
  • Amstern - 20. czerwca - Światowy Dzień Uchodźcy i Wypędzonego Bardzo dobry, ale przede...

Tagi

Tematy w dziale Technologie